MEB evde eğitimde online sisteme geçiyor

MEB, özellikle cam bebek ve kas hastası öğrencilere sunduğu evde eğitimde online sisteme geçiyor. Sınıfta kurulacak kamerayla arkadaşlarını görebilecek öğrencinin sosyalleşmesi amaçlanıyor. Online hizmetten 3 bin öğrencinin yararlanması bekleniyor.

ELİF ÖZLEM KARATAŞ

Okul öncesi ve ilköğretim çağındaki özel eğitimgerektiren bireylerden eğitim öğretim kurumlarındandoğrudan yararlanamayacak durumda olanlara evdeeğitim veren Milli Eğitim Bakanlığı, evde eğitimdeonline sisteme geçmeyi planlıyor. Öğretmenin vesınıftaki öğrencilerin izni dahilinde sınıfa kurulacakkamera sistemiyle hem öğrencinin sınıfarkadaşlarını görmesi hem de sınıf arkadaşlarınınevde eğitim gören arkadaşlarını görmesi sağlanacak. Sağlık durumunun elvermemesi halinde en az 6 ay okula devam edemeyecek öğrencileri kapsayan evde eğitim sisteminde onlineeğitime geçilecek. Bu sayede uygulamaya geçirilecek sistemle birlikte evde eğitim gören öğrencininsosyal hayattan kopmaması ve sınıfa tekrar dönmesi durumunda okula uyum sağlaması kolaylaştırılacak.

TEDAVİSİZ HASTA OLANLAR

Evde eğitim gören öğrencilerin tedavilerinin en kısa sürede tamamlanıp okula tekrar dönmeleri hedeflense de bazı çocuklar için bu mümkün olmuyor. Bakanlık verilerine göre de hizmetten en çokyararlananlar okula dönme şansı diğerlerine göre daha az görünen cam bebek hastalığı, kas hastalıkları ve lösemi olanlar.

Yeni Şafak